Daha Fazla Haber,YAŞIYOR
Yaşayan Edebiyat: Yüz Yüze Konuşmalar 26

Yaşayan Edebiyat: Yüz Yüze Konuşmalar

 

Türk edebiyatının yaşayan elli şair ve yazarının kendini, edebiyatını ve hayata bakışını anlattığı “Yüz Yüze Konuşmalar” adlı çalışma tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve Telif Hakları Derneği tarafından hazırlanan çalışmanın temel çıktılarından “Yüz Yüze Konuşmalar” adlı kitap ve belge filmleri 25 Temmuz’da, İstanbul’da düzenlenecek gala ile kamuoyuna tanıtılacak.

Türk edebiyatına dair çok önemli bir belge çalışma, 25 Temmuz’da kamuoyuna tanıtılacak. Türk edebiyatının yaşayan elli şair ve yazarının, kendini, kişiliğini, edebiyatını, hayata bakışını, hangi koşullarda yarattığını anlattığı “Yüz Yüze Konuşmalar” adlı kitap tamamlandı. Bu elli yazara sorular yöneltenler  yine sanat dünyasından isimler oldu. Ayrıca bütün söyleşiler kayda alınarak her ustaya özel belge filmler hazırlandı.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu çalışma 25 Temmuz’da Grand Pera Emek Sahnesi’nde saat 19.00’da gerçekleştirilecek gala ile basına ve kamuoyuna tanıtılacak.

 

Kitapta Adnan Özyalçıner, Ferit Edgü, Doğan Hızlan, Rasim Özdenören, Gürsel Aytaç, Ataol Behramoğlu, Süreyya Berfe, Sevinç Çokum, İnci Aral, Necati Mert, Mehmet Ragıp Karcı, Selim İleri, İbrahim Yıldırım, Cemil Kavukçu, Ali Haydar Haksal, Abdullah Uçman, Oğuz Demiralp, Abdülkadir Budak, Turan Koç, Enis Batur, Hüseyin Su, Tuğrul Tanyol, Ali Günvar, Şükrü Erbaş, Arif Ay, Veysel Çolak, Buket Uzuner, Semih Gümüş, Alim Karaman, Haydar Ergülen, Adnan Özer, Mario Levi, Ömer Lekesiz, Yıldız Ramazanoğlu, Ali Ural, Cihan Aktaş, Gürsel Korat, Necip Tosun, İhsan Deniz, Kayahan Özgül, Osman Konuk, Cemal Şakar, Fatma Barbarosoğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Hüseyin Atlansoy, Ethem Baran, Leyla İpekçi, Sibel Eraslan, Mehmet Can Doğan, Nuri Pakdil gibi çok değerli şair ve edebiyatçılar yer alıyor.

Bir çeşit yol haritası

Türk edebiyatının yaşayan elli şair ve yazarının geniş kitlelere, özellikle genç kuşaklara tanıtılarak geleceğe taşınması amacıyla hazırlanan “Yüz Yüze Konuşmalar” adlı sözlü tarih çalışması çok önemli bilgiler içeriyor.

Çalışmanın yayın kurulu Hüseyin Su, Şaban Sağlık ve Alaattin Karaca’dan oluştu. Editör Abdürrahim Karadeniz’in denetiminde profesyonel kadrolarla yapılan çalışmada elli edebiyatçıyla, elli yazar, şair bir araya getirilerek gerçekleştirilen söyleşiler, hem yazılı olarak hem de görsel olarak kayda alındı.

Bir başka deyişle, elli edebiyatçı konuşturdu, elli edebiyatçı da konuştu!

Yaşadılar, yazdılar!

Yaşayan elli edebiyatçımızla yapılan söyleşilerde, edebiyatçılarımızın şimdiye değin pek bilinmeyen düşünme ve yaşama, kurma ve anlatma, sanat ve edebiyat yönleri bir araya getiriliyor.  Elli edebiyatçı yine sanat dünyasından gelen elli sanatçıya; nasıl bir kültür ikliminden geldiklerinden nasıl bir hayat sürdüklerine, ne hissederek yazdıklarından onlara yol gösterenlerin olup olmadığına kadar birçok konuyu anlattı.

Bir Cevap Yaz