Mustafa Şahin Bursa’da ! 27

Mustafa Şahin Bursa’da !

 

6 Aralık 2017 Çarşamba günü Mustafa Şahin “Diriliş düşüncesi”ni konuşmak üzere Bursa’da olacak. Program 15.00’te Fethiye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

Bu vesileyle, “diriliş düşüncesi”ne yaptığı atıf nedeniyle, Mustafa Şahin’in Ülke dergisinde yayımlanan “Çek Bir Retorik” başlıklı yazısından (11 Ağustos 1996) bazı bölümleri dikkatlerinize sunuyoruz:

Kurulu düzenden yanayız.  Değişim ve dirilişten yana değil.  Değişim isteyen bir arzu var içimizde ama bu bir değişim ve diriliş iradesi değil.  Taşın altına elimizi koymaktan korkuyoruz. Ya rotasyon istiyoruz ya restorasyon. Kendimiz için rotasyon başkaları için restorasyon istiyoruz. Boyacı ya da badanacıyız. Duvar ustası değiliz. Cümle kurabiliyor ama duvar ödemiyoruz. Göze sürme çeker gibi retorik çekiyoruz.

*

Güce inanıyoruz. Fena halde güce meftun, tutkun ve aşığız. Pervaneyiz. Tek belirleyici olduğuna kanmış, aldanmışız. Yerlerimizden yurtlarımızdan memnun değiliz. Değiştirmek istiyoruz. Değişmek değil. Sorun yerimizde sanıyoruz. Gittiğimiz, gideceğimiz her yere kendimizi de taşıyacağımızı unutuyoruz. Temele ve esasa ilişkin taleplerimizde sahici değiliz. Bir kuşdili kullanıyoruz kuşlarla bile diyaloga geçemiyoruz. Şifremizi, parolamızı unutmuşuz. Kayıtlara, zabıtlara geçmiştir zannettiklerimiz suya yazılmış. Aldanmışız. Kabilimizi, kuşdilini ve monologu sevmişiz. Devlet gibiyiz. Taviz vermiyoruz. Bizden özveri ve direnç istendiğinde yakınıp sızlanıyoruz. Bir suçlu ve sorumlu bulmak gerektiğinde bin suçlu ve sorumlu bulmakta güçlük çekmiyoruz.

*

Konfeksiyoncu ve hazır giyimciyiz. Ateşten gömlek diken terziyi baştacı ediyoruz. Çeltik tarlalarında paçalarımızı sıvamıyoruz. Buğday başaklarına dokunmak istiyor, başakların bire bin vermesini istiyor ama ekin zamanı tohuma ve toprağa dokunmuyoruz. Sultandan değil, teşrifatçıdan istiyoruz. Teşrifatçının iradesi yok. Bilmiyoruz. Sultana nispetle değer arayacağımıza sultan sandığımız teşrifatçıdan ilgi bekliyoruz.

Nisbeti, kısmeti, aidiyeti yitiriyoruz.

Göze sürme çeker gibi retorik çekiyoruz.

Haber: H.H.Ç.

Bir Cevap Yaz