Daha Fazla Başyazı,Siyâset
Çürüme

Çürüme

9 Eyl, 2019
Çanlar Ahmet Çiğdem İçin Çalıyor 28

Çanlar Ahmet Çiğdem İçin Çalıyor

 

A hmet Çiğdem’i üniversitede tanıdım. 2010’da, Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi’ne adımımı ilk attığım sene kendisinden Sosyoloji dersi almıştım. Bir sonraki sene Bilimsel Araştırma Teknikleri dersini aldım. Rahat, sanki kendisiyle sesli konuşuyormuş gibi ders anlatan bir Hoca olarak dikkatimi çekmişti. Zaman zaman mizahla karışık provokatif cümleler kurardı. O zamanki aklımla, Hoca’nın dediklerinden net bir fikir çıkarabilir miyim diye merakla dinlerdim. Sanki habire yerleşik kalıplarımızı kırıyordu da düştüğümüz yerden kalkmamız için bir tane tutamak vermeye yanaşmıyor gibiydi.

Bilimsel Araştırma Teknikleri zaten bela bir derstir. Vakit geçmek bilmez. Hoca anfiye girer, önce herkesin susmasını bekler, sonra da ağır ağır yürüyerek anlatmaya başlar. Arada bir durup “Bir Zamanlar Anadolu’da”yı izlediniz mi diye sorar. “Hayır” seslerine “izleyin” cevabını verip anlatmaya devam eder. Anlatırken kalemlerden gelen “çıt, çıt” seslerini duyunca bir yerinden bıçak yemiş gibi suratını buruşturup “yapmayın” der vs.

Son olarak (2012-2013 eğitim yılında) kendisinden “Türkiye’nin Toplumsal Yapısı” –seçmeli– dersini almıştım. Hafızam beni yanıltmıyorsa ders sabah sekiz buçuktaydı. Uykusundan asla ödün vermeyen öğrencilerden olmama rağmen “Ahmet Çiğdem acaba bize ne anlatacak?” merakıyla derslerine devam etmiştim. Bir yerden konuya girer başka bir yerden çıkardı. Hoca’nın anlamlı bir “bütün”e dair konuştuğuna kendimi o kadar inandırmış olmalıyım ki sürekli kendimi yargılıyordum, “nasıl gerekli bağlantıları kuramazsın, nasıl anlamazsın!”. O derslerden birinde “Akıl ve Toplumun Özgürleşimi” kitabından bahsetti. “Okuyun” dedi. Daha ders çıkışında, eve dönerken kitabı Gazi Kitabevi’nden aldım. Peki okuyabildim mi? Hayır. Arkadaşlara “acaba Habermas kendisi hakkında yapılan bu çalışmayı okusa anlar mı” diye takılıyordum.*

Hatıralarımı tazelemiş oldum. Buna vesile olan Ahmet Çiğdem’in “yalnız ve güzel” kitabım* Kanımız Yerde Kaldı’da karşıma çıkmasıdır. Malum, Hoca’nın ilk şiir kitabı Moğol Lekesi ile Kanımız Yerde Kaldı aynı tarihte yayımlandı. Kitaplar Ebabil Yayınları’ndan çıktı. Kitabımın “kütüphane bilgi kartı”nda “Çiğdem, Ahmet” yazıyor. Haliyle bunu, kitabı elime alır almaz fark ettim.

Daha sonra bazı yakınlarım, büyüklerim ve arkadaşlarım da bu duruma işaret ettiler. Gerek bir öykücü gerekse bir ağabey olarak çok kıymet verdiğim ve yayıncılık noktasındaki titizliğine şahit olduğum büyüklerimden biri “bu büyük bir hata, kütüphanelere Ahmet Çiğdem adıyla girer bu kitap” dedi. “Bundan Ahmet Çiğdem rahatsız olsun” dedim ben de ve ekledim: “Beni kimse tanımaz. Belki Hoca’nın yüzü suyu hürmetine kitabım, onu eline asla almayacak bir kitleye bile ulaşabilir.” Güldük.

Diyeceğim o ki Ahmet Çiğdem gerekli önlemleri alsın.*

* Sevgili okur, yıldızlı cümleler mebzul miktarda kara mizah içermektedir.

Hasan Hüseyin Çağıran

27 Aralık 1992’de, İzmir’de doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini (Doğanhisar) Cumhuriyet İlkokulu’nda, lise eğitimini (Konya) Özel İsmail Kaya Lisesi’nde, üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi’nde aldı. 2014’te Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Metin yazarlığı ve editörlük yapıyor. HAZIRKITA'nın genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. İlk kitabı Kanımız Yerde Kaldı 2018’de yayımlandı.

Bir Cevap Yaz